Stacja sit

STACJA SIT - ŚCIEŻKA EDUKACYJNA - KROK 6

Stacja sit

Na terenie zakopiańskich oczyszczalni ścieków działa także stacja sit. Gęste sita stosuje się w przypadkach odprowadzania ścieków bezpośrednio do naturalnego akwenu, czyli np. rzeki. Często jest to tylko mechaniczne oczyszczanie,
dlatego też w takim przypadku duże znaczenie ma jak największe zredukowanie ładunku BZT i ChZT, czyli szkodliwych związków węgla zawartych w ściekach. Dzięki przepuszczaniu ścieków przez gęste sita w stacji sit wszystkie nierozkładające się zanieczyszczenia, np. artykuły higieniczne i śmieci z tworzywa sztucznego, mogą zostać usunięte.

Drobne zanieczyszczenia zamieniają się w większe

Przez zastosowanie opisanej wyżej technologii można przy minimalnych środkach finansowych przyczynić się do ochrony środowiska. Co ciekawe, dla zwiększenia efektu oczyszczenia ścieków można przed cedzeniem dodać do niego specjalne środki strącające i flokujące (używane na przykład do klarowania wody w basenach).

 

Jakie mają działanie? Dodanie takich środków spowoduje, że zawarte w ściekach rozpuszczone jak i bardzo drobne zanieczyszczenia zmieniają formę na większe cząstki, a takie zatrzymają się na gęstym sicie. Dzięki temu ściek wpływający do rzeki jest dużo czystszy i bezpieczniejszy dla ludzi, zwierząt i środowiska. Badania naukowe pokazują, że dzięki dodaniu do ścieków środków strącających i flokujących można uzyskać redukcję zanieczyszczeń odsączalnych do 95%, związki węgla zawarte w ściekach (w skrócie BZT/ChZT) zmniejszyć o 65%, a fosfor o 60%.

Technologia, jakiej nigdzie indziej nie ma

Na oczyszczalni ścieków Łęgi w nowej stacji sit, w 2011 roku, zamontowano urządzenie o nazwie Mikrosito Ro 9 ROTAMAT®. Co ciekawe, żadna inna oczyszczalnia ścieków nie ma takiego nowoczesnego mechanizmu. Zakopane jest pierwszym miastem w Polsce, które korzysta z tej technologii.

Jakie są najważniejsze parametry sit zastosowanych w Mikrosicie Ro 9 ROTAMAT®?

  •  oddzielanie, płukanie, prasowanie i transport skratek w jednym urządzeniu
  •  kosz sita ze szczelinami 0,5 mm
  •  XL – wersja z wydłużonym koszem sita dla dużych przepływów (1000m3/h)
Skip to content